Nöroplastisite Nedir?

Erken çocukluk dönemi gelişiminin olduğu 0-3 yaşlarından altı yaşına kadar olan dönem de beyin gelişimi açısından diğer yaşam dönemlerine oranla oldukça kritik öneme sahiptir. Özellikle beynin erken çocukluktaki gelişimi yönetici fonksiyonlar olarak nitelen bilişsel özelliklerin şekillenmesini sağlar. Bu yönetici fonksiyonlar entellektüel, dil, duygusal ve sosyal gelişim açısından etkilerini yaşam boyu sürdürürler.

Nöroplastisite; beyindeki nöronların ve bu nöronların oluşturdukları sinapsların çeşitli çevresel uyaranlara bağlı olarak yapısal özellikleri ve işlevlerindeki değişikliklerdir

Beyin, sinaptik düzeyde değiştirdiği bağlantılarla kendini sürekli olarak yeniden inşa etmektedir. Sinaptik alanların artışı ise çevresel uyaranlardaki artışla kendini gösterir.

Erken çocukluk dönemi nöroplastisite hızının en yüksek olduğu dönemdir. Bu dönem aynı zamanda belli bir hedefe yönelik çalışmaların daha farklı alanlar açısından önemli sonuçlar verdiği dönemdir. Bu gelişim döneminde çocuğun beyninde, fiziksel koordinasyon, algı, dikkat, bellek, dil işlevleri, mantıklı düşünme ve hayal gücü ile ilgili bölgelerin geliştiği göz önünde bulundurularak bu yöndeki bilişsel işlemlerin artırılmasına yönelik çalışma ve etkinliklerin artırılması öngörülmektedir.

Çocukların stresten uzak, sevgi ve güvenli ortamlarda, doğaya ve doğal uyaranlara daha yakın, yönetici beyin fonksiyonlarının çalıştırıldığı, bilişsel, duygusal, sosyal ve psikomotor açıdan zenginleştirilmiş çevre koşullarına sahip olmaları esnek beyin gelişimleri veya nöroplastisite açısından dikkate alınması gerekmektedir. Ergoterapiyle birlikte duyu bütünleme ile çocuğun yeni yoğun duyusal uyaranlarla bu bağlantıların artışı sağlanmakta ve problemler minimum seviyeye indirilmektedir.

Online randevu Almak Çok Kolay!

ONLINE RANDEVU AL

Adres, Telefon, E-Posta bilgilerimiz ve İletişim formumuz İçin Tıklayın

İLETİŞİM SAYFAMIZ