DOWN SENDROMU

Down sendromlu çocuklar sağlıklı yaş gruplarına göre öğrenme, algılama, konsantrasyon, bellek, iletişim, gibi bilişsel, dil, kişisel ve toplumsal alanlarda gecikme-gerilik gösterirler. Ayrıca, bu çocuklarda, hipotoni, eklem bağlarında gevşeklik ve zayıf denge nedeniyle hareket alanında da gecikmeler gözlenir. Bu gelişimsel gecikmeler yaşamın erken döneminde çok belirgin olmayabilir. Ancak çocuğun büyümesiyle belirgin hale gelir ve zamanla yaşıtları ile arasındaki fark daha da açılır.

Çocuklar nesnelere uzanarak, ulaşarak, onlara dokunarak, onları tadarak, dünyayı keşfederler ve diğer gelişim basamaklarını gelişririr. Gecikmiş hareket fonksiyonlar, bilişsel, dil, duygusal ve sosyal gibi gelişim alanlarındaki becerilerin edinilmesinde de gecikmeye neden olabilir. Bu gecikme neden olduğu problemler;

* Kas kuvveti ve koordinasyonu sağlayamama
* Bağımsız Giyinme soyunma becerisinde problem
* Bağımsız yemek yeme becerisinde problem( kaşık -çatal kullanımı veya yemek ayırt etme)
* Kaba ve ince motor becerileri (kavrama) problemi
* Oyun kuramama
* Kognitif becerilerde problem
* Sosyal ilişkilerde problem görülebilir.

Down sendromlu çocuklar kendi aralarında farklılıklar gösterebilirler, bu yüzden ergoterapi seanslarıyla çocuğun ihtiyaçlarına uygun bir programla, tüm gelişim alanları desteklenmektedir. Böylece daha bağımsız bir hayat sürebilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

Online randevu Almak Çok Kolay!

ONLINE RANDEVU AL

Adres, Telefon, E-Posta bilgilerimiz ve İletişim formumuz İçin Tıklayın

İLETİŞİM SAYFAMIZ